Zarówno w obiektach jądrowych, jak i innych jednostkach organizacyjnych, w których występuje narażenie na promieniowanie jonizujące, na określonych stanowiskach mogą być zatrudniane osoby mające uprawnienia państwowe nadawane przez Prezesa PAA, zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02 września 2016 r. w sprawie stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz inspektorów ochrony radiologicznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1513). Przepisy te wdrażają postanowienia dyrektywy 96/29/Euratom z dnia 13 maja 1996 r. w sprawie podstawowych norm bezpieczeństwa dotyczących ochrony zdrowia przed promieniowaniem jonizującym pracowników i ogółu ludności.
W myśl rozporządzenia warunkiem uzyskania uprawnień jest m.in. odpowiedni stan zdrowia, wykształcenie, praktyka zawodowa, ukończenie wymaganego szkolenia w dziedzinie ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego w zakresie dostosowanym do typu wymaganych uprawnień oraz zdanie egzaminu przed właściwą komisją egzaminacyjną Prezesa PAA.
W niektórych przypadkach Prezes PAA może zwolnić z konieczności odbywania szkolenia (nie może natomiast zwolnić z egzaminu). Warunki dopuszczenia do egzaminu, bez konieczności odbycia szkolenia, określone są w § 6 rozporządzenia z 10 sierpnia 2012 r. (patrz wyżej). Osoba ubiegająca się o dopuszczenie do egzaminu bez wymaganego szkolenia powinna wystąpić (lub jej pracodawca - w zależności od rodzaju uprawnień) z wnioskiem do Prezesa PAA o dopuszczenie do egzaminu, dokumentując we wniosku, iż spełnia warunki określone w rozporządzeniu. Odpowiedzi na złożony wniosek Prezes PAA udziela w terminie 30 dni.
Szczegółowe informacje o procesie uzyskiwania uprawnień pracowniczych